08 вересня 2014

10 людей, які зроблять зміни неможливими


Щоб добитися змін, дуже важливо бачити кінцевий результат цих змін. 

Ми бачимо світ не таким, який він є, а таким, якими ми є.  Уяві про майбутнє (про результат змін) заважають не сторонні події (як часто прийнято вважати), а люди

Можна виділити 10 типів таких людей - "гальм" розвитку та змін.

1. Обмежені лідери

 Від лідера залежить зліт і падіння очолюваної ним організації (колективу, країни). У людини з обмеженими лідерськими навичками або не буде чіткої картини майбутнього, або не буде вміння «заражати» нею підлеглих.

Прем'єр-міністр Франції одного разу сказав: «Щоб робити великі справи, слід залучати великих людей. Від дрібних людей зазвичай бувають лише проблеми ». Він помовчав, похитав головою і продовжував: «У нас безліч проблем».


2. Люди, які мислять конкретно (не бачать далі того, що є)

Англійський письменник Джордж Бернард Шоу говорив: «Є люди, які бачать те, що є, і запитують:« А чому? »(Це людина, мисляча конкретно). А я мрію про те, чого ніколи не було, і говорю: «А чому б ні?» (Це людина, мисляча творчо) ».

В одній із серій популярного коміксу Чарлі Браун сказав подружці Люсі, показуючи на свої руки: «В один прекрасний день ці руки можуть зробити великі справи. Ці руки можуть створювати чудові речі. Вони можуть будувати прекрасні мости, лікувати хворих або писати захоплюючі повісті. Може статися, що ці руки колись змінять долю всієї країни! ».

Люсі, яка завжди мислила конкретно і бачила тільки те, що є, сказала: «Твої руки умазані варенням!».
3. Догматики (конформісти, скептики)

Як часто мрія не ставала реальністю через те, що на її шляху вставали переконані догматики. Людина може бути абсолютно впевненим у чому б то не було лише в двох випадках: або він знає про предмет все, або не знає нічого.  

У більшості випадків догматики не знають нічого або знають не все, але роблять впевнені заяви.

«Все, що могло бути винайдено, вже винайдено». Цю фразу вимовив в 1899 році не хто інший, як Чарльз Дуелл, директор Патентного бюро США!

Зрозуміло, він був не самотній. У 1905 році президент США Грувер Клівленд заявив, що «розсудливі і відповідальні жінки не захочуть брати участь у виборах».  


Нобелівський лауреат в області фізики Роберт Міл-Лікен в 1923 році сказав: «Неймовірно, щоб людина коли-небудь зміг вивільнити енергію атома».  

Лорд Кельвін, президент Англійського Королівського товариства (наукової організації), в 1885 році заявив: «Неможливо створити літаючу машину, яка була б важче повітря».

4. Люди, що звикли до поразки

Багато людей, згадуючи свої колишні поразки, бояться мріяти і ризикувати ще раз. Їх життєвий принцип: «Якщо один раз не вийшло - не варто пробувати ще раз та треба знищити всі нагадування про невдалу спробу». 

Зупинивши себе, ці люди намагаються зупинити інших і не дають їм зробити ще одну спробу.

5. Задоволені (або ті, що знаходяться в зоні комфорту)

Прагнення до комфорту, передбачуваності і стабільності - нормальне явище. Але тут криється небезпека: слідом за комфортом приходить самовдоволення, услід за передбачуваністю - нудьга, услід за стабільністю - відсутність образу майбутнього.  

Гніздечко - найкраще місце для яйця або пташеня, але дорослому птаху, що вже має пір'я та міцний дзьоб - нема чого засиджуватися там, де немає місця для польоту. 
Як шкода, що люди часто хочуть просидіти в гніздечку все своє життя.

У статті Лінна Андерсона, опублікованій в журналі «Leadership», міситться чудовий приклад того, що відбувається, коли люди втрачають образ майбутнього:


Близько 370 років тому група паломників висадилася на американський берег. Люди відважно дивилися в майбутнє, і майбутнє бачилося їм великим. З такими думками вони заклали перше поселення європейців в незнайомій землі. 

У перший рік вони побудували селище, на наступний - обрали міську раду. 
Через рік члени ради запропонували побудувати дорогу протяжністю п'ять миль, що заглиблюється у необжиті землі по напрямку до заходу. 

Але поселенці вирішили, що прокладати дорогу в лісі - порожня трата грошей, і зажадали відставки уряду. Так люди, чий погляд зовсім недавно був здатний перетнути океан, не змогли зазирнути на п'ять миль далі власного селища!

6. Любителі традиції  (традиціоналісти)

Британія - країна традицій. Про історію однієї британської традиції розповів Джон Паркер в книзі «Поіменне голосування». Протягом понад двадцяти років біля підніжжя сходів, що ведуть до Палати громад британського парламенту, кожен день стояв служитель, який не виконує ніякої іншої роботи. 

Коли хтось вирішив, нарешті, дізнатися, в чому справа, то виявилося, що цей пост займає вже третє покоління однієї родини. Колись давно перила сходів були пофарбовані, і діда нинішнього служителя поставили біля підніжжя сходів, щоб він попереджав відвідувачів про небезпеку вимазатися свіжою фарбою.

Коментуючи цей випадок, журналіст однієї з британських газет сказав ущипливо: «Фарба висохла, робота залишилася».


7. Любителі бути «як усі» 

(не виділятися, або "так роблять усі", або "якби так зробили усі, то і я...")

Є люди, які почуваються дуже незатишно при необхідності виділятися з натовпу. Вони хочуть бути частиною групи і приймають образ майбутнього лише тоді, коли його приймає більшість членів групи. Таких людей ніколи не зустрінеш на передньому краї. На них не можна покластися при прагненні до змін.

Справжні лідери завжди знаходяться в меншості, так як думками вони завжди попереду переважної більшості. До того часу, коли більшість починає розділяти переконання лідерів, вони вже пішли вперед - і знову залишилися в меншості *.


* Гарі Мак Кроу "Хлопчик росте вверх" 

8. Люди, що зосереджені на проблемах

Є люди, які бачать тільки проблеми в будь-якому прийнятому рішенні. Зазвичай людина бачить перешкоди тоді, коли припиняє зосереджуватися на своїй меті. 

Цікаво, що багато хто вважає здатність бачити проблеми ознакою зрілості.  
Нічого подібного!  
Це ознака не зрілості, а відсутність уміння бачити майбутнє. 

Заявляючи про проблеми і не пропонуючи рішень, такі люди здатні вбити будь-яку мрію.
Як казав англійський кардинал, видатний релігійний мислитель XIX сторіччя Джон Генрі Ньюмен: "Якби кожна людина чекав ідеальних можливостей для бездоганних дій, то нічого і ніколи взагалі не було б скоєно".


9. Егоїсти

Люди, що живуть тільки для себе, відмовляючись допомагати іншим ("в мене своїх проблем достатньо"), не здатні на великі звершення і значні справи. Неможливо досягти великої мети поодинці, для неї необхідні об'єднані зусилля безлічі людей.

Егоїсти гальмують втілення образу майбутнього.


10. Провісники невдач

У деяких людей є справжній дар «жати не на ті клавіші». Навіть з самого кращого інструменту вони не здатні витягти нічого, крім какофонії. 

Усі їхні пісні звучать в мінорі.  

Усі їхні образи похмурі, всі їхні слова пронизані песимізмом. Для них завжди все погано, а в майбутньому має стати ще гірше. 

У них завжди «погані часи» і «немає грошей».

У житті цих людей все тільки в'яне, гасне, стискається, але нічого і ніколи не росте і не розцвітає. 

Якось давним-давно натовп людей зібрався на березі затоки подивитися на виліт в плавання першого пароплава. Серед глядачів була людина, подібний до тих, про кого ви прочитали в попередньому абзаці. «Вони не зрушать його з місця, ось побачите!» - Повторював він без кінця.  
Коли пароплав, вивергаючи клуби пари, почав швидко набирати швидкість, песимістичний глядач став повторювати: «Вони не зможуть його зупинити, ось побачите!».

Мені дуже подобається китайське прислів'я: «Хто говорить про нездійсненність справи не повинен заважати тому, хто робить цю справу».


Джон Максвел  "Виховай в собі лідера"

Немає коментарів: